Vezetőként vagy akár együttműködő munkatársként,- ha csapatban dolgozol,- fontos, hogy jól tudd megfogalmazni a visszajelzésedet mások felé. Ennek hátterét mutatom be mai írásomban. Mit adhat a visszacsatolás? Miért fontos? Hogyan érdemes csinálnod? Tarts velem, tudd meg hogyan tudsz ebben hatékonyabb lenni.

Felmerülhet benned a kérdés: miért fontos ez? Miért érdemes visszajelzést adni?

Általában két okból adunk visszajelzést: vagy nagyon elégedettek vagyunk vagy nagyon nem. Mindkét helyzetben érdemes megfogalmazni a gondolatainkat.

Ha elégedett vagy, akkor azért, mert szeretnéd a másiknak megköszönni a remek munkát, a sikeres együttműködést. Ezzel is motivációt, lendületet vagy esetleg megerősítést adsz a másiknak. Kevesen teszik, épp ezért aki kapja, nagyon hálás tud lenni érte és jól hat.

Meglepő reakciókat tudsz kiváltani pusztán ezzel, mindenképp érdemes megtenned legalább egyszer, hogy ráérezz az ízére. Ha pedig esetleg már Te is kaptál ösztönző, megerősítő visszacsatolást másoktól, akkor nem is kell megmagyaráznom ennek fontosságát,- hisz van már róla személyes benyomásod. Jól megalapozhatja a további közös munkát is, még szívesebben fognak együttműködni a felek.

De mi van akkor, ha nem vagy elégedett? Mitől fognak a dolgok megváltozni? Hogyan biztosíthatod, hogy a következő alkalommal más lesz a végeredmény?

Kritikai visszajelzés… Már a neve is mutatja, hogy nehéz témával van dolgunk, hiszen kritikát szeretnénk megfogalmazni valaki felé.

De mi a valódi célunk ezzel? Kiadni magunkból a dühünket? Nos, van, aki erre használja, de ez hosszú távon nem válik be… Valójában azt nem is kritikai visszajelzésnek nevezik hivatalosan…

Milyen olyan célod lehet még, amiben a másik is szerepel? Szeretnéd, ha javulna a végeredmény? Változást szeretnél a munka minőségében? Ha valóban fontos számodra, hogy a másik fejlődjön, lehet, hogy másképp érdemes felvezetned a témát, mintha csak szimplán ráborítanád az asztalt a másikra….

Ha belegondolsz, ez egy nehéz helyzet lehet, mindkettőtöknek. Neked, mert tudod, hogy mire készülsz és lehet, hogy még soha nem voltál ilyen helyzetben. Korábban nem kellett megfogalmaznod, hogy mi az, amit szeretnéd, ha a másik máshogy, más minőségben kezelne.

Neki sem könnyű, mert nem tudja, hogy ez alkalommal mire számítson. Lehet, hogy váratlanul éri, hogy beszélni akarsz vele és elkezd azon gondolkodni, hogy vajon mi az, amit rosszul csinált. Meglehet, hogy feszeng ilyenkor.

Mit tehetsz, hogy megkönnyítsd mindkettőtök helyzetét, a beszélgetés indítását? Mivel alapozhatod meg a későbbi kedvező eredményt?

Kezdd azzal, hogy végiggondolod, hogy az együttműködésetekben, az adott feladatban mi az, amit sikeresen oldott meg. Mi volt az a mozzanat, amire azt mondtad magadban, hogy „Ez igen!”. Vannak-e olyan elemei a munkavégzésének, amikre szerinted büszke lehet, mert azokban különösen ügyes? Kezdd ezekkel!

De hogyan?

Ha általánosságban fogalmazol, az olyan mintha a levegőbe beszélnél,- kevésbé lesz hiteles, bizalmat keltő a másik számára. Nem is lesz személyes,- hisz bárkinek mondhatnád,- nem igaz?

Hogyan tudod mégis élővé tenni a mondandódat, hogy el is higgye, hogy őszintén így gondolod?

Támaszd alá tényekkel! Mikor, mit tett a projektben, ami szerinted nagyon profi volt? Mi volt, ami különösen jól működött? Légy specifikus! Írd körbe! Ettől lesz igazán hihető és érdekes az ő számára is.

Mit adsz ezzel neki?

Olyan információkkal gazdagodik, amikről lehet, hogy eddig nem is tudott. Mélyül az önismerete. Erősödik az önbizalma. Megismeri, hogy mi az, ami fontos a számodra, milyen jellemzőit értékeled. Ezekre oda fog figyelni. Motivált lesz, és szívesen vesz majd további visszajelzéseket is.

Nem kell elhinned, hogy így van, próbáld ki mindkét féle variációt,- az általános és a személyre szabott pozitív visszajelzést is! Figyeld meg a különbséget mások reakcióiban! Érdemes egy próbát tenned, lehet, hogy meglepetéseket tapasztalsz majd. Főleg abban, hogy milyen ereje van a dicséretnek, ha jól csinálják…

Ha eddig eljutottál, már eleve megkönnyítetted a saját dolgodat a rázósabb részhez érkezve. Következő alkalommal innen folytatjuk. Addig is örömteli visszajelzéseket kívánok és kedvet a gyakorláshoz!

Elakadtál a folyamatban? >>Vedd fel a kapcsolatot velem!<<